1

1
1

ЗНО

ЗНО-2016           

ДПА-2016 з української мови у старшій школі (11 клас)

Для отримання результату державної підсумкової атестації з української мови у 2016 році, випускникам загальноосвітніх шкіл необхідно взяти участь у зовнішньому незалежному оцінюванні з цього предмета
У 2016 році тест ЗНО з української мови та літератури включатиме в себе дві частини завдань: мовну і літературну. Відповідно, для державної підсумкової атестації з української мови, випускнику школи необхідно виконати мовну частину завдань тесту. Результат виконання цих завдань буде зарахований як держана підсумкова атестація.
Завдання для проведення атестації з української мови у формі ЗНО укладаються Українським центром оцінювання якості освіти та відповідають державним вимогам до рівня загальноосвітньої підготовки учнів, визначеним навчальними програмами.
Зміст тестових завдань визначається програмою ЗНО з української мови та літератури у 2016 році.
Загалом у 2016 році мовний блок тесту включає 34 завдання.
ОЦІНКА ДПА З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
Максимальна кількість тестових балів, що може набрати учасник ЗНО, правильно виконавши всі завдання мовної частини тесту дорівнює 68 балам.
На підставі кількості тестових балів, яку набрав учасник тестування за виконання завдань мовного блоку, буде визначена його оцінка за 12-бальною шкалою.
Для визначення результатів учасника зовнішнього оцінювання за 12-бальною шкалою використовується Таблиця переведення тестових балів в шкалу 1-12 балів.
Таблиця переведення тестових балів оприлюднюються Українським центром оцінюванняпротягом двох-трьох тижнів після проведення тесту і тільки після перевірки правильності виконання завдань кожного учасника тестування.
Зазначена таблиця є рейтинговою, оскільки вказує на місце результату зовнішнього незалежного оцінювання особи серед результатів інших учасників тестування з української мови.
За підсумками тестування Український центр оцінювання якості освіти надсилаєзагальноосвітнім навчальним закладам результати тестування кожного учасника з української мови, які зараховуються як результати державної підсумкової атестації.
Ви можете орієнтовно розрахувати власний бал за шкалою 1-12 балів увівши свій тестовий бал у поле нижче (максимум 68 балів):
Введіть свій тестовий бал:
Увага! У розрахунку використовується таблиця переведення тестових балів 2015 року. Результат цього розрахунку може відрізнятися від результатів 2016 року.
ФОРМИ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ
Завдання з вибором однієї правильної відповіді – до кожного із завдань подано чотири або п’ять варіантів відповіді, з яких лише один правильний.
Мовний блок тесту містить 28 завдань цієї форми (№1–23 та №29–33), що будуть оцінені в 0 або 1 бал: 1 бал, якщо вказано правильну відповідь; 0 балів, якщо вказано неправильну відповідь, або вказано більше однієї відповіді, або відповіді не надано.
Завдання на встановлення відповідності – до кожного завдання подано інформацію, позначену цифрами (ліворуч) і буквами (праворуч). Щоб виконати завдання, необхідно встановити відповідність інформації, позначеної цифрами та буквами (утворити «логічні пари»). Завдання вважається виконаним, якщо учасник тестування правильно зробив позначки на перетинах рядків (цифри від 1 до 4) і колонок (букви від А до Д) у таблиці бланка відповідей А.
До мовної частини тесту включено 5 завдань цієї форми (№24–28), що будуть оцінені в 0, 1, 2, 3 або 4 бали: 1 бал за кожну правильно встановлену відповідність («логічну пару»); 0 балів, якщо не вказано жодної правильної логічної пари або відповіді на завдання не надано.
Завдання з розгорнутою відповіддю (№58) – завдання цієї форми передбачає створення учасником зовнішнього незалежного оцінювання власного аргументативного висловлення на дискусійну тему.
Завдання з розгорнутою відповіддю оцінюється від 0 до 20 балів за критеріями змісту та мовного оформлення. Роботу, що не відповідає темі власного висловлення, буде оцінено в 0 балів. Роботу обсягом до 100 слів буде оцінено в 0 балів.
Освіта.ua 06.11.2015
Картки із завданнями 11 клас

Чи знаєте ви псевдоніми українських письменників?

Григорій Квітка-Основ’яненко – Квітка Григорій Федорович;
Марко Вовчок – Вілінська Марія Олександрівна;
Іван Нечуй-Левицький – Левицький Іван Семенович;
Панас Мирний – Рудченко Панас Якович;
Іван Карпенко-Карий – Тобілевич Іван Карпович;
Леся Українка – Косач Лариса Петрівна;
Олександр Олесь – Кандиба Олександр Іванович;
Олег Ольжич – Кандиба Олег Олександрович;
Микола Хвильовий – Фітільов Микола Григорович;
Остап Вишня – Губенко Павло Михайлович;
Іван Багряний – Лозов’ягін (Лозов’яга) Іван Павлович;
Юрія Клен – Бурґгардт Освальд.

Як написати твір-роздум?

Чи не найскладнішим завданням тесту ЗНО є написання власного висловлення. Цей вид роботи оцінюється двадцятьма балами, тож важливість його очевидна. Уважно прочитайте настанови щодо під­готовки до написання власного висловлення.
Власне висловлення — невеликий роздум на дискусійну тему, на­приклад: Підтримайте або спростуйте думку: «Поразка — це наука. Ніяка перемога так не вчить…»
Висловлення має бути аргументованим і написаним в один із таких трьох способів:
  • так, я погоджуюся з думкою, що поразка — це наука, і ніяка перемо­га так не вчить людину… (підтримка думки);
  • не згоден (не згодна) з думкою про те, що поразка — це наука, і ні­яка перемога так не вчить людину… (спростування думки);
  • це складне для мене питання: з одного боку… , а з іншого боку… (проміжна позиція).
Вам треба сформулювати тезу, навести два-три переконливі аргу­менти, які найкраще підтвердять ваші міркування; проілюструвати дум­ки прикладами з художньої літератури (зазначити назву твору, указати проблему, порушену письменником, художній образ, через який пробле­му розкрито, навести цитату1 з твору тощо), історичними фактами або прикладами із суспільно-політичного чи власного життя. У кінці треба сформулювати висновки.
Увага! Не переказуйте змісту художнього твору, не давайте повної характеристики образів.
Орієнтовний обсяг роботи — 1 сторінка формату А-4 (200-250 слів). Текст обсягом до 100 слів екзаменатори не перевірятимуть.
Структура власного висловлення
  1. Теза.
  2. Аргументи (два або три).
  3. Один приклад із художньої літератури чи іншого виду мистецтва.
  4. Один приклад з історії, суспільно-політичного чи власного життя.
  5. Висновок.
Аргументи радимо починати вставними словами по-перше й по-дру­ге; вони можуть іти зразу після тези або ж кожен аргумент з абзацу перед прикладом. Другий варіант, на наше переконання, чіткіший і доцільні­ший.
Візуально ваше висловлення має виглядати орієнтовно так:


Я вважаю, що поразка — це наука, і ніяка перемога так не вчить людину…
ТЕЗА (1-2 речення)
По-перше, поразка якнайкраще загартовує людину, робить її стійкішою в сучасному суспільстві, сповненому стресів і різ­номанітних викликів. Переконливим прикладом щодо цього аргу­менту є, на мою думку, образ Степана Радченка з роману «Міс­то» Валер’яна Підмогильного… 
АРГУМЕНТ 1 і ПРИКЛАД, що його ілюструє (4-5 речень)
По-друге, людей, які вміють визнавати свої помилки й, зробив­ши відповідні висновки, у майбутньому їх уникати, поважають у суспільстві, адже лише сильна особистість здатна працювати над собою. Ось приклад із життя. Мій батько змалку… АРГУМЕНТ 2 і ПРИКЛАД, що його ілюструє (4-5 речень)
Отже, поразка навчає людину жити, перемога ж не завжди… ВИСНОВОК (1-2 речення)

Як бачите, у власному висловленні має бути щонайменше чотири аб­заци, кожен з яких починається відповідно такими словами: я вважаю, по-перше, по-друге, отже (або на мою думку, з одного боку, з іншого боку, таким чином) і под. Обов’язково дотримуйтеся цієї поради — і ваше ви­словлення матиме чітку й послідовну структуру, буде логічно організова­не. Екзаменатор відразу відчує, що ви готувалися до виконання цього ви­ду роботи й відповідно оцінить цей параметр вашого роздуму (логічність і послідовність).
Якщо ви знатимете критерії оцінювання власного висловлення, то ні в якому разі не пропустите в роздумі жодного компонента, за який екза­менатори виставляють певну кількість балів. 

Джерело: http://schoollit.com.ua/vlasne-vislovlennya/
---------------------------------------------------------------------------------

ЗНО-2016 Перифрази й цитати про письменників
Перифрастичні найменуванняукраїнських письменниківта цитати про них



з/п
Письменник
Перифрастичне найменування письменника,
текст цитати
1
Григорій Сковорода
Мандрівний філософ
Український Сократ
Український Горацій
Степовий Ломоносов
Син Миру, син Спокою, Вар-Сава /з євр.: вар – син, тобто син Сави/
Перший розум наш
Світоч української духовної історії
2
Іван Котляревський
Зачинатель нової української літератури
3
Григорій
Квітка-Основʼяненко
Фундатор /засновник/нової української прози
Винахідних розповідної манери
«Батько україн­ської прози» /Т. Шевченко/
«Творець людової повісті» /І .Франко/
Перший сентименталіст  української літератури
Поет жіночої душі /П. Филипович/
4
Тарас
Шевченко
Основоположник нової української літератури
Великий Кобзар
Батько української нації
Будитель націїї
Світоч української культури
Пророк України
Український Рембрандт
«Велетень у царстві людської культури» /І. Франко/
5
Пантелеймон Куліш
«Один із корифеїв нашої літератури» /І. Франко/
«Перворядна зірка в нашому письменстві» /І. Франко/
«Hіби калейдоскоп, він змінявся під найменшим подихом життя» 
/Д.Сумцов/
6
Марко Вовчок  /Марія Олександрівна Вілінська/
Основоположниця дитячої української прози
«Лагідний пророк і викривач жорстоких людей неситих»  /Т. Шевченко/
«Пророче наш! Моя ти доне!» /Т. Шевченко/
«Мовчуще божество»  /П.Куліш/
7
Іван
Нечуй-Левицький
«Колосальне всеобіймаюче око України» /І. Франко/
«Великий артист зору» /І. Франко/
«Майстер живописання словом» /І. Франко/
8
Панас
Мирний
/Рудченко/
Основоположник українського соціально-психологічного роману
«Корифей української прози»
«Найвизначніший український повістяр» /І. Франко/
«Перший симфоніст української прози» /Олесь Гончар/
«Суворий літописець епохи» /Олесь Гончар/
9
Іван
Карпенко-Карий
«Один з батьків новочасного українського театру» /І. Франко/
10
Іван
Франко
Великий Каменяр
Український Мойсей
Велетень філософської думки
Титан праці
Геній галицької землі
11
Михайло Коцюбинський
Великий Сонцепоклонник
Сонях
12
Ольга Кобилянська
Гірська орлиця
Царівна української літератури
«Пишна троянда в саду української літератури»/М. Старицький/
13
Василь
Стефаник
Майстер психологічної новели
Належав до «Покутської трійці»
«Правдивий артист із Божої ласки»  /І. Франко/
14
Леся
Українка
/Лариса
Петрівна
 Косач/
Дочка Прометея
«Чи не єдиний мужчина на всю соборну Україну»  /І. Франко/
«Геніальна жінка»  /М. Павлик/
15
Микола Вороний
Зачинатель українського модернізму
Співець краси
16
Олександр
 Олесь
/Кандиба/
«Український Гейне» /Х. Алчевська/
«Справжній ліричний поет»  /О. Єфименко/
«Бард національного відродження»  /Максим Горький/
17
Володимир Винниченко
Автор першого українського фантастичного роману
Майстер психологічного аналізу
«Прозаїк із божих пестощів»
18
Павло
Тичина
Поет світового масштабу 
«Дивний мрійник з очима дитини і розумом філософа» /С. Єфремов/ 
Хліборобський (селянський) Орфей
Бард Центральної Ради
Сонячний кларнетист
«Яблуневоцвітний геній України» /Олесь Гончар/
«Феномен доби» /В. Стус/
«Геній, примушений бути пігмеєм, блазень при дворі кривавого короля» /В. Стус/
19
Максим Рильський
Поет-неокласик
Максим Золоте Серце
«Рильський досить витончений і складний поет»  /М. Зеров/
20
Микола Хвильовий
«Основоположник справжньої української прози» /О. Білецький/
21
Юрій
Яновський
Вершник
Майстер корабля
«Майстер Залізної Троянди» /М. Бажан/
«Поет людської чистоти» /О. Гончар/
«Яновський у прозі був поетом» /Ю. Смолич/
«Лицар культури нації» /Г. Костюк/
«Український Гомер» /Луї Арагон/
22
Володимир Сосюра
Найніжніший лірик
Український соловейко
Співець донецького краю
«Глибинно-бентежний березень та замріяно прозорий вересень»
/М. Стельмах/
23
Валер’ян Підмогильний
Автор першого урбаністичного роману української літератури
Один з найвизначніших представників «розстріляного відродження»
«Ходяча енциклопедія»
«Університет на дому»
24
Остап
Вишня
/Павло Михайлович Губенко/
Чародій сміху
«Король українського тиражу»
«Поет полювання» /М. Рильський/
25
Микола
Куліш
Творець «модерної драми»
Один з найвизначніших представників «розстріляного відродження»
26
Богдан-Ігор Антонич
Він себе називав малим хрущем на дереві нашої національної поезії, яке вросло глибоко в шевченківську традицію.
27
Олександр Довженко
Один  з основоположників національного кінематографа
Класик світового кінематографа
Гомер кіно ХХ століття
Перший поет кіно
Великий зодчий українського кінематографа
«Український  да Вінчі»  /А.Малишко/
28
Андрій
Малишко
Соловʼїне серце України
Андрій Малишко назвав себе сурмачем, "що кличе військо в битву і першим йде в запеклу битву сам". 
29
Василь Симоненко
Поет-шістдесятник
«Cин мужицький, золоте коріння» /І. Драч/
«Витязь молодої української поезії» /Олесь Гончар/
«Поет з горніх Шевченкових вершин» /В. Захарченко/
30
Олесь
Гончар
Патріарх українськї літератури
«Інтелектуал світу»
31
Григір
Тютюнник
Один з найвидатніших новелістів української літератури
32
Василь
Стус
Поет-шістдесятник
Найбільший духовний поет  України XX століття
«Різьбяр власного духу» /І. Дзюба/
33
Іван
Драч
Поет-шістдесятник
Сонячний поет, в «ураган узутий»
В українській поезії продовжувач традицій Михайла Коцюбинського, Павла Тичини.
34
Ліна
Костенко
Поет-шістдесятник
«Цитадель духу» української літератури
«Цариця поезії в Україні» /Джордж Луцький/
35
Іван
Багряний /Лозов’ягін/
Письменник-емігрант
Член МУРу
36
Євген
Маланюк
Поет-емігрант
«Пражанин»
Князь Духу
Боян степової Еллади /Л. Куценко/
«Я – кривавих шляхів апостол» /Є. Маланюк/
«Внук кремезного чумака, січовика блідий праправнук» /Є. Маланюк/
«Імператор залізних строф» /Є. Маланюк/
«Український Одіссей в Америці»  /О.Тарнавський/

  Онлайн-уроки підготовки до ЗНО з української мови та літератури 





Інформаційний бюлетень "Пробне ЗНО-2015"


З метою ознайомлення осіб, які виявили бажання вступити до ВНЗ, із процедурою проведення зовнішнього незалежного оцінювання 21 та 28 березня 2015 року буде проведено пробне зовнішнє незалежне оцінювання (пробне ЗНО):
  • 21 березня 2015 року - українська мова і література;
  • 28 березня 2015 року – математика, історія України, біологія, географія, хімія, фізика, російська мова, англійська мова, німецька мова, французька мова, іспанська мова.

Учасник пробного ЗНО має право:
  • виконувати завдання пробного ЗНО з української мови і література та математики двох рівнів складності (базового та поглибленого);
  • обрати один предмет в кожен із днів проведення пробного ЗНО.

Фінансування витрат на проведення пробного ЗНО здійснюють фізичні та юридичні особи.
Вартість пробного ЗНО з одного предмета складає 89 грн.

Особливості реєстрації осіб, які виявили бажання взяти участь у пробному ЗНО:
  • термін реєстрації: з 1 листопада по 15 грудня 2014 року;
  • реєстрація буде проходити на сайті Харківського РЦОЯО у розділі «Пробне ЗНО»;
  • перед реєстрацією необхідно ознайомитись із Порядком проведення пробного ЗНО-2015 у розділі «Пробне ЗНО».



Вступна кампанія – 2016: проект Умов прийому до ВНЗ
Міністерством освіти і науки розроблено Умови прийому до вищих навчальних закладів України в 2016 році. Текст проекту документа у своєму Facebook оприлюднив міністр освіти і науки Сергій Квіт.
Документ містить ряд новацій, які після їх громадського обговорення, можуть стати нормами, що встановлять правила вступної кампанії у 2016 році.
Зокрема, проектом документа передбачено, що абітурієнти, які вступатимуть до українських вишівдля здобуття ступенів молодшого бакалавра, бакалавра, а також магістра і спеціаліста медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань, на основі повної загальної середньої освіти на денну форму навчання, подаватимуть заяви про вступ тільки в електронній формі.
Загалом, абітурієнти матимуть можливість подати до п’ятнадцяти заяв на п’ять спеціальностей, на яких передбачено прийом за державні кошти. Подання заяв в електронній формі на освітні програми, на яких не передбачається прийому за державні кошти, обмежуватиме не буде.
Усі інші категорії вступників зможуть подавати заяви тільки в паперовій формі. Вони подаватимуть заяви не більше ніж до п’яти вищих навчальних закладів України та не більше ніж три заяви у кожному з них.
У 2016 році Міністерство освіти і науки пропонує зберегти систему пріоритетності заяв абітурієнта, яка виправдала себе цього року. Зокрема, під час подання заяв про участь у конкурсному відборі на денну форму навчання вступник зазначатиме пріоритетність кожної заяви відносно інших поданих ним заяв.
Також проектом Умов вступу передбачено, що вищі навчальні заклади прийматимуть у абітурієнтів сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання, виданий лише у 2016 році.
Приймальні комісії здійснюватимуть перевірку достовірності даних, поданих вступником за допомогою Єдиної електронної бази з питань освіти. Передбачається, що підставою для відмови в участі у конкурсному відборі може стати письмове підтвердження технічного адміністратора Єдиної бази або директора УЦОЯО про недостовірність інформації, поданої вступником.
Також у 2016 році Міністерство освіти і науки планує змінити принцип розміщення державного замовлення. Зокрема, планується розміщувати держзамовлення у вищих навчальних закладах, що мають статус державноїкомунальної чи приватної установи.
Проектом Умов прийому до ВНЗ у 2016 році передбачено, що на навчання для здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра, а також магістра і спеціаліста медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань, прийматимуться вступники з повною загальною середньою освітою за результатами ЗНО з урахуванням середнього бала атестата та бала за особливі успіхи та/або бала за успішне закінчення підготовчих курсів ВНЗ для вступу до цього вищого навчального закладу на природничо-математичні та інженерно-технічні спеціальності.
Вищі навчальні заклади у своїх правилах прийому встановлюватимуть перелік та кількість сертифікатів ЗНОрівень складності (базовий або поглиблений) завдань зовнішнього незалежного оцінювання, результати виконання яких будуть використовуватися для обрахування конкурсного бала, вага кожного з яких має становити не менше 20 відсотків конкурсного бала.
Разом з тим, Умовами вступу передбачено, що для конкурсного відбору осіб, які вступають до вищих навчальних закладів для здобуття ступеня бакалавра, зараховуватимуться бали сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання (результати вступних екзаменів, творчих конкурсів) з трьох (чотирьох) предметів. При цьому один предмет може встановлюватись на вибір вступника.
Для конкурсного відбору осіб, які вступають до вищих навчальних закладів для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста та ступеня молодшого бакалавра будуть зараховуватися бали сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання з двох предметів.
Один з предметів буде замінюватися конкурсом творчих або фізичних здібностей, якщо він передбачений для вступу на певну спеціальність. Обов’язковим конкурсним предметом у 2016 році буде українська мова та література.
Вага середнього бала документа про повну середню освіту, має становити від 0 до 10 відсотків конкурсного бала.
Вага бала за конкурс творчих або фізичних здібностей, у разі його проведення, має становити не більш як 25 відсотків конкурсного бала, крім творчого конкурсу при вступі на підготовку за спеціальностями галузей знань «Культура і мистецтво» та «Архітектура та будівництво», вага бала яких може становити не більше 50 відсотків конкурсного бала.
Вага бала за особливі успіхи або за успішне закінчення підготовчих курсів вищого навчального закладу може коливатися у межах від 0 до 5 відсотків конкурсного бала.
Строки прийому заяв та документів, конкурсного відбору та зарахування на навчання у 2016 році особливих змін не зазнають.
Зокрема, прийом заяв та документів у паперовій або електронній формі від вступників на денну форму навчання на основі базової та повної загальної середньої освіти має розпочатися 11 липня і закінчитися о 18.00 годині 28 липня.
Традиційно раніше, 21 липня, закінчиться прийом документів від абітурієнтів, які вступатимуть до вишів на основі вступних екзаменів, творчих конкурсів або за результатами співбесіди. Відповідно, співбесіди, конкурси та вступні екзамени будуть проведені з 22 липня до 28 липня.
Рейтинговий список вступників, які вступають до для здобуття ступеня молодшого бакалавра та бакалавра, а також магістра і спеціаліста медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямувань із зазначенням рекомендованих до зарахування буде сформований не пізніше 12.00 години 2 серпня. Списки міститимуть повідомлення про отримання чи неотримання вступниками права здобувати вищу освіту за кошти державного бюджету. Вступники, які отримають рекомендації, повинні будуть виконати необхідні вимоги до зарахування.
Зарахування вступників на денну форму навчання на основі базової та повної загальної середньої освіти за кошти держбюджету відбудеться 10 серпня, за кошти фізичних та юридичних осіб – не пізніше 15 серпня.
Проектом документа також передбачено, що постраждалим учасникам акцій громадянського протесту в період Революції Гідності, які отримали інвалідність, військовослужбовцям, демобілізованим із зони проведення антитерористичної операції, та особам, які закінчили загальноосвітні навчальні заклади до 2011 року включно може бути зарахований бал сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання з тесту загальних навчальних компетентностей.
Вступники, які подаватимуть сертифікат з тесту загальних навчальних компетентностей,допускатимуться до участі у конкурсі незалежно від кількості балів у ньому.
Проектом Умов прийому до вищих навчальних закладів України в 2016 році також унормовано інші особливості проведення майбутньої вступної кампанії.
Зауваження та пропозиції до Проекту можна надсилати до Міністерства освіти і науки до 08 жовтня 2015 року на електронну адресу: d_kumkov@mon.gov.ua.

Список літератури на зно 2016 з української літератури

                     Подаю літературу на ЗНО  2016. Даний список вже є офіційно затвердженим на 2016-ий рік. Завантажити повну програму ЗНО з української мови та літератури 2016 можна завантажити за посиланням, що знаходить під списком.
Більшість скорочених версій і художніх аналізів доступні за посиланнями, повні версії всіх творів доступні у даному розділі.
34. Василь Симоненко. «Лебеді материнства»
35. Олесь Гончар. «За мить щастя»
36. Григір Тютюнник. «Три зозулі з поклоном»
37. Василь Стус. «Як добре те, що смерті не боюсь я», «О земле втрачена, явися!..»
38. Іван Драч. «Балада про соняшник»
39. Ліна Костенко. «Страшні слова, коли вони мовчать», «Українське альфреско», «Маруся Чурай»
40. Іван Багряний. «Тигролови»
41. Євген Маланюк. «Стилет чи стилос?»
Програм
Повну версію програми ЗНО 2016 з української мови та літератури  можна скачати тут
Сачати повні  електронні книги даних творів можна тут


Фразеологізми в алфавітному порядку

Фразеологізми у алфавітному порядку. Найвідоміші фразеологізми українською мовою із тлумаченням значенням. Фразеологізм – це словосполучення (речення), яке за значенням дорівнює одному слову. Наприклад, пекти раків – червоніти.

A

  • А все-таки вона крутиться (вертиться) – Вислів цей приписується визначному італійському астрономові, фізику і механіку Галілею (1564-1642), який був притягнутий до суду інквізиції за визнання “єретичного” вчення Коперника про рух землі навколо сонця. Стоячи на колінах, Галілей змушений був присягти в тому, що він відмовляється від “єресі”. Легенда твердить, ніби після зречення Галілей, тупнувши ногою, вигукнув: “Все ж вона крутиться!”.
    Легендарний вислів Галілея вживається для позначення глибокої впевненості, переконаності в чомусь.
  • ангельске терпіння – Безмірне і доброзичливе терпіння
  • аж з медом та з маком – Сказати щось облесливо, нещиро, удавано доброзичливо.
  • аж жижки сіпає – Хто-небудь має сильне бажання або страх до чогось.
  • аж волосся дибки стало – Хто-небудь має сильне бажання або страх до чогось.

Б

  • бабця надвоє сказала; бабця надвоє ворожила (або вмре, або буде жила діал.) – Невідомо, що трапиться.
  • байдики бити – Нічого не робити; лінуватися.
  • битися як горлиця Тужити – побиватися; переживати.
  • битися як птах у клітці – Жити в скрутних (матеріальних) умовах.
  • блудити словами – Говорити без потреби; говорити нісенітниці
  • брати на кпини – Глузувати; кепкувати; насміхатись з когось.

В

  • ведмежа послуга – Дуже сумнівна послуга
  • впадати в око (упадати…)  – Зацікавлювати; подобатись.
  • вискочити як голий (козак, Кузьма) з маку зневажл.  –  Недоречно, невчасно сказати що-небудь або виступити з чимсь.
  • втерти маку (часнику) – Побити, суворо покарати кого-небудь.
  • вставляти палиці в колеса – Перешкоджати, заважати кому-небудь у здійсненні чогось.
  • вибити з колії  – Порушувати узвичаєний хід чого-небудь, чийсь спосіб життя. 2. Робити кого-небудь непрацездатним, неспроможним виконувати щось.
  • вибивати з голови – 1. Позбутись якоїсь нав’язливої думки, перестати думати про кого-, що-небудь. 2. Примусити кого-небудь відмовитись від чогось.
  • ввести в оману – обдурити
  • викинути з голови – Забути

Д

  • дати лад – Впорядкувати. Розібратись.
  • ділити шкуру невбитого ведмедя – Розподіляти те, чого ще немає; розпоряджатися ще не досягнутим.
    до гробу – До самої смерті До кінця.
  • до певної міри – (…певної(якоїсь, деякої)) Частково; трохи; все-таки.
  • до живця проймає – Дуже хвилює, турбує, дошкуляє.
  • дуля з маком – Уживається для вираження заперечення, незгоди і т. ін.; не буде так, зовсім ні.
  • дай Боже ноги, а чорт колеса – Уживається для вираження необхідності раптової втечі звідкись.
  • десята спиця в колесі – Той, хто відіграє незначну роль у чомусь.
  • дрож сіпає – Хто-небудь тремтить від холоду, страху, хвилювання, нервового напруження і т. ін.
  • думки колесом заходили – Хто-небудь втратив ясність, чіткість, послідовність мислення.
  • дірка без бублика – Нічого
  • де Макар телят не пас – Далеко

З

  • задати перцю з маком – Дуже лаяти, сварити кого-небудь, дошкуляти критикою. Розправлятися з ким-небудь. Завдавати клопоту.
    з дорогою душею – Із задоволенням
  • за мить – (За якусь (одну, коротку) мить) 1. Дуже швидко. 2. Через короткий відрізок часу, відразу після чого-небудь, щойно. 3. Безпосередньо перед чим-небудь.
  • з ма́ком і з та́ком – І краще, і гірше; всіляко, по-різному.
  • закрутилося колесо – Розпочалося що-небудь (про справу, діяльність і т. ін.).
  • зупинити колесо історії – Зупинити закономірний хід історичного розвитку, вернутися до минулого.
  • за милу душу – Охоче зробити.
  • заварити кашу – Затіяти щось дуже складне, клопітне, що загрожує неприємними наслідками.
  • згущувати фарби – Надзвичайно перебільшувати що-небудь
  • зробити великі очі – Здивуватися
  • за холодну воду не братися  – нічого не зробити

Л

  • лиха доля – Невдача
  • лебедя рубати – Верзти дурниці, робити щось дурне
  • ловити ґав – Бути неуважним

М

  • мастити салом п’яти – Готуватися до втечі або втікати звідки-небудь. Відступатися від чогось задуманого, організованого і т. ін.; боятися.
  • мастити словами – Говорити (перев. нещиро) приємні речі; улещувати.
  • мазолити очі – Набридати

Н

  • на всі заставки – Зі всіх боків
  • на руку ковінька – Пощастило
  • на свою голову – Мати проблеми
  • не з маком – Тяжко, погано, сутужно і т. ін.
  • накивати п’ятами – Втекти
  • нитка Аріадни  – спосіб, що допомагає розв’язати якесь важке питання, вийти зі скрутного становища; порятунок
    ні за цапову душу  – Деремно, марно
  • нiде гольцi впасти – людно

О

  • облизати макогона – Зазнати невдачі; мовчки зносити образу
  • обіймати поглядом – Дивитися на когось, на щось, виявляючи почуття симпатії. Бачити щось на широкому просторі

П

  • пасти задніх – відставти
  • перегнути палицю – переборщити
  • передати куті меду – переборщити
  • про що мова, про що йдеться – Не варто подяки, дрібниця.
  • порости травою (терном, биллям і т. ін.) – Давно перестати існувати; щезнути навіки, забутися
  • пошитися (записатися, убратися) в дурні – Зазнати невдачі
  • просто неба опинитися – Надворі
  • прикусити язика – замовкнути
  • пекти раків – червоніти
  • п’яте через десяте – як-небудь

C

  • світ за очі – Далеко. Щоб не бачити.
  • сісти на шию – Робити щось за рахунок іншого, докучати
  • сісти в калюжу – Зазнати невдачі
  • скоріш за все – Найімовірніше
  • сі́сти ма́ком – Потрапити в скрутне становище, зазнати невдачі в чому-небудь.
  • сонне царство – Напрочуд тихе місце, де нічого не відбувається.
  • сміятися на кутні – Плакати.
  • сушити голову – важко думати над складною проблемою
  • сім п’ятниць на тиждень – про тих, хто легко міняє свої рішення, не має ні про що сталої думки

Х

  • хоч вовк траву їж – Абсолютно байдуже, що буде.
  • хоч трава не рости – Абсолютно байдуже.
  • хоч мак сій  – 1. Зі сл. ти́ша. Надзвичайна, велика. 2. зі сл. ти́хо. Дуже.
  • хоч до рани прикладай – про добру людину
  • хоч греблю гати – дуже багато.

Ц

  • цвісти як мак – Бути у розквіті фізичних і сил.

Щ

  • ще мак росте у голові – Хтось молодий, недосвідчений, нерозумний і т. ін. (=молоко на губах не висохло)

Я

  • як стій Раптово – Негайно.
  • як макогін на ночви – Зовсім не схожий
  • як виросте трава на помості – Категоричне заперечення змісту зазначеного речення; ніколи.
  • як за гріш ма́ку – Дуже багато.
  • як мак начетверо – Уживається для підсилення зазначеного слова.
  • як мак процвітає – Гарний, вродливий, здоровий (про людину, людей).
  • як ма́ку – Дуже багато.
  • як після маку – Міцно, непробудно, дуже добре.
  • як медом мастити – Говорити з кимсь улесливо, нещиро і т. ін.
  • яблуку ніде впасти – людно
  • як по писаному – Не збиваючись

Немає коментарів:

Дописати коментар